BZX84C5V6LT1G - Zener Diode Single Independent 5.6V 250mW SOT-23-3
onsemi
No reviews yet Write a Review
SKU:
042-BZX84C5V6LT1G
MPN:
BZX84C5V6LT1G
100 or above
BZX84C5V6LT1G is a 5.6V single zener diode with 250mW power dissipation. It is ideal for voltage regulation and overvoltage protection in compact surface mount electronic designs. View full description
  • 100% Original Products
  • GST Invoice
  • Earn 3% Cashback
Technical Specifications
Brand:
onsemi
Case/Package:
SOT-23-3
Contact Plating:
Tin
Material:
Plastic
Number Of Pins:
3
Number of Terminals:
3
Breakdown Voltage:
6 V
Element Configuration:
Single
ESD Protection:
Yes
Forward Voltage:
900 mV
Impedance:
40 Ohm
Max Power Dissipation:
250 mW
Max Reverse Leakage Current:
1 uA
Min Operating Temperature:
-65 C
Number of Elements:
1
Peak Reverse Current:
1 uA
Polarity:
Unidirectional
Power Dissipation:
300 mW
Power Rating:
225 mW
Reference Voltage:
5.6 V
Test Current:
5 mA
Tolerance:
7 %
Voltage Rating (DC):
5.6 V
Voltage Tolerance:
7.14 %
Working Voltage:
5.6 V
Zener Current:
5 mA
Zener Voltage:
5.6 V
Height:
940 um
Length:
2.9 mm
Width:
1.3 mm