BZX84C3V6-7-F - Zener Diode 3.6V 300mW Surface Mount SOT-23-3
Diodes Incorporated
No reviews yet Write a Review
SKU:
010-BZX84C3V6-7-F
MPN:
BZX84C3V6-7-F
100 or above
BZX84C3V6 7 F is a 3.6V zener diode with 300mW power dissipation. It is suitable for low voltage regulation and overvoltage protection in compact surface mount electronic designs. View full description
  • 100% Original Products
  • GST Invoice
  • Earn 3% Cashback
3 people looking at this.
Technical Specifications
Brand:
Diodes Incorporated
Number of Terminals:
3
Impedance:
90 Ohm
Max Power Dissipation:
350 mW
Min Operating Temperature:
-65 C
Unidirectional
Power Dissipation:
350 mW
Power Rating:
350 mW
Reference Voltage:
3.6 V
Voltage Rating (DC):
3.6 V
Voltage Tolerance:
5.56 %
Zener Current:
5 mA
Warranty Information
Description
Resources:
Datasheet
Compact Zener Diode for Stable Low Voltage Regulation and Signal Protection in Dense PCB Designs
BZX84C3V6 7 F is a low voltage Zener diode designed to provide consistent voltage regulation and dependable overvoltage protection in low power electronic circuits. With a nominal Zener voltage of three point six volt it ensures controlled clamping for sensitive signal lines and reference nodes.