BZX84C11-7-F - Zener Diode 11V 30mW Surface Mount SOT-23-3
Diodes Incorporated
No reviews yet Write a Review
SKU:
010-BZX84C11-7-F
MPN:
BZX84C11-7-F
Quantity
Unit Price (ex. GST)
1 - 9
100 or above
BZX84C11 7 F is an 11V single zener diode with 30mW power dissipation. It is suitable for low power voltage regulation and overvoltage protection in compact surface mount designs. View full description
  • 100% Original Products
  • GST Invoice
  • Earn 3% Cashback
7 people looking at this.
Technical Specifications
Brand:
Diodes Incorporated
Case/Package:
SOT-23
Contact Plating:
Tin
Mount:
Surface Mount
Number Of Pins:
3
Number of Terminals:
3
Weight:
7.994566 mg
Element Configuration:
Single
ESD Protection:
No
Forward Voltage:
900 mV
Impedance:
20 Ohm
Max Operating Temperature:
150 C
Max Power Dissipation:
350 mW
Max Reverse Leakage Current:
100 nA
Min Operating Temperature:
-65 C
Number of Elements:
1
Output Current:
30 mA
Peak Reverse Current:
100 nA
Polarity:
Unidirectional
Power Dissipation:
350 mW
Power Rating:
350 mW
Reference Voltage:
11 V
Test Current:
5 mA
Tolerance:
5 %
Voltage Rating (DC):
11 V
Zener Current:
5 mA
Zener Voltage:
11 V
Height:
1 mm
Length:
2.9 mm
Width:
1.3 mm
Warranty Information
Description
Resources:
Datasheet
Compact Single Zener Diode for Stable Mid Voltage Regulation in Space Constrained Designs
BZX84C11 7 F is a single Zener diode designed to provide reliable voltage regulation and overvoltage protection in low power electronic circuits. With a nominal Zener voltage of 11 volt it ensures controlled clamping performance for sensitive signal and control lines.