W25X40CLSNIG - Winbond
Winbond Electronics
No reviews yet Write a Review
SKU:
153-W25X40CLSNIG
MPN:
W25X40CLSNIG
  • 100% Original Products
  • GST Invoice
  • Earn 3% Cashback
Technical Specifications
Brand:
Winbond Electronics
Case/Package:
SOIC
Mount:
Surface Mount
Number of Pins:
8
Access Time:
8 ns
Address Bus Width:
1 b
Ambient Temperature Range High:
85 C
Density:
4 Mb
Frequency:
104 MHz
Interface:
SPI
Max Operating Temperature:
85 C
Max Supply Voltage:
3.6 V
Memory Type:
FLASH
Min Operating Temperature:
-40 C
Min Supply Voltage:
2.3 V
Nominal Supply Current:
14 mA
Height:
1.75 mm
Radiation Hardening:
No
RoHS:
Compliant
Description
NOR Flash Serial (SPI, Dual SPI) 2.5V/3V/3.3V 4M-bit 512K x 8 8ns 8-Pin SOIC Tube