VS-10MQ100NTRPBF - Schottky Rectifier Diode 100V 1A SMA-2
Vishay Semiconductors
No reviews yet Write a Review
SKU:
037-VS-10MQ100NTRPBF
MPN:
VS-10MQ100NTRPBF
Quantity
Unit Price (ex. GST)
1 - 9
100 or above
  • 100% Original Products
  • GST Invoice
  • Earn 3% Cashback
10 people looking at this.
Technical Specifications
Brand:
Vishay Semiconductors
Case/Package:
SMA
Mount:
Surface Mount
Number of Pins:
2
Number of Terminals:
2
Average Rectified Current:
2.1 A
Capacitance:
38 pF
Current:
15 A
Element Configuration:
Single
Forward Current:
1.5 A
Forward Voltage:
630 mV
Max Forward Surge Current (Ifsm):
120 A
Max Junction Temperature (Tj):
150 C
Max Operating Temperature:
150 C
Max Output Current:
1.5 A
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm):
100 V
Max Reverse Leakage Current:
100 uA
Max Reverse Voltage (DC):
100 V
Max Surge Current:
120 A
Min Operating Temperature:
-55 C
Natural Thermal Resistance:
80 C/W
Number of Elements:
1
Peak Non-Repetitive Surge Current:
120 A
Peak Reverse Current:
100 uA
Reverse Standoff Voltage:
100 V
Reverse Voltage:
100 V
Termination:
SMD/SMT
Voltage:
100 V
Height:
2.29 mm
Length:
4.6 mm
Width:
2.9 mm