TPS3702CX33DDCR - Supervisor Voltage Monitor 1Ch IC SOT-23-6
Texas Instruments
No reviews yet Write a Review
SKU:
035-TPS3702CX33DDCR
MPN:
TPS3702CX33DDCR
Quantity
Unit Price (ex. GST)
1 - 9
100 or above
TPS3702CX33DDCR precision voltage supervisor IC for 3.3V systems with dual monitoring inputs. Compact SOT-23-6 power monitor designed for reliable microcontroller reset and system protection. View full description
  • 100% Original Products
  • GST Invoice
  • Earn 3% Cashback
20 people looking at this.
Technical Specifications
Brand:
Texas Instruments
Case/Package:
SOT-23-6
Mount:
Surface Mount
Number Of Pins:
6
Max Operating Temperature:
125 C
Min Operating Temperature:
-40 C
Number of Voltages Monitored:
1
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Quiescent Current:
6 uA
Reset:
Active Low
Threshold Voltage:
3.3 V
Type:
Voltage Detector
Height:
1.1 mm
Length:
2.9 mm
Thickness:
870 um
Width:
1.6 mm
Warranty Information
Description
Resources:
Datasheet
Key Features
  • Precision Voltage Supervisor: Monitors supply voltage for reliable system protection.
  • Dual Monitoring Inputs: Allows supervision of multiple voltage rails or external sensing.
  • 3.3V Monitoring Variant: Optimised for 3.3 V power supply systems.