SMBJ150A - 150V 600W ESD Suppressor TVS Diode 2Pin SMB DO-214AA
JD
No reviews yet Write a Review
SKU:
273-SMBJ150A
MPN:
SMBJ150A
Quantity
Unit Price (ex. GST)
1 - 9
100 or above
  • 100% Original Products
  • GST Invoice
  • Earn 3% Cashback
Sale • Save 29%
19 people looking at this.
Technical Specifications
Brand:
JD
Case/Package:
SMB
Mount:
Surface Mount
Number of Pins:
2
Breakdown Voltage:
167 V
Clamping Voltage:
243 V
Composition:
Zener
ESD Protection:
Yes
Max Breakdown Voltage:
185 V
Max Operating Temperature:
150 C
Max Power Dissipation:
600 W
Max Reverse Leakage Current:
1 uA
Max Surge Current:
2.5 A
Min Breakdown Voltage:
167 V
Min Operating Temperature:
-65 C
Number of Channels:
1
Number of Elements:
1
Operating Supply Voltage:
150 V
Peak Pulse Current:
2.5 A
Peak Pulse Power:
600 W
Polarity:
Unidirectional
Reverse Breakdown Voltage:
167 V
Reverse Standoff Voltage:
150 V
Termination:
SMD/SMT
Voltage Rating (DC):
150 V