SMAJ26CA - TVS Diode ESD Protection 400W 42.1V Bi-Directional DO-214AC
Littelfuse, Inc
No reviews yet Write a Review
SKU:
118-SMAJ26CA
MPN:
SMAJ26CA
Quantity
Unit Price (ex. GST)
1 - 9
100 or above
  • 100% Original Products
  • GST Invoice
  • Earn 3% Cashback
Technical Specifications
Brand:
Littelfuse, Inc
Case/Package:
SMA
Mount:
Surface Mount
Number Of Pins:
2
Number of Terminals:
2
Breakdown Voltage:
30.4 V
Clamping Voltage:
42.1 V
Composition:
Zener
Direction:
Bidirectional
Forward Voltage:
3.5 V
Leakage Current:
1 uA
Max Breakdown Voltage:
31.9 V
Max Junction Temperature (Tj):
150 C
Max Operating Temperature:
150 C
Max Power Dissipation:
3.3 W
Max Reverse Leakage Current:
1 uA
Max Surge Current:
9.5 A
Min Breakdown Voltage:
28.9 V
Min Operating Temperature:
-65 C
Number of Bidirectional Channels:
1
Number of Channels:
1
Number of Elements:
Operating Supply Voltage:
26 V
Peak Pulse Current:
9.5 A
Peak Pulse Power:
400 W
Peak Reverse Current:
Polarity:
Bidirectional
Power Dissipation:
400 W
Power Line Protection:
No
Power Rating:
400 W
Reverse Breakdown Voltage:
28.9 V
Reverse Standoff Voltage:
26 V
Termination:
SMD/SMT
Test Current:
1 mA
Voltage Rating (DC):
26 V
Height:
2.29 mm
Length:
5.28 mm
Width:
2.79 mm
Warranty Information
Description
Resources:
Datasheet
Bidirectional TVS Diode for Reliable Transient and ESD Protection on 26V Lines