LM2596R-12 - 12V 3A 150kHz Fixed Output Step-Down Switching Regulator 5-Pin TO-263
HTC Korea
No reviews yet Write a Review
SKU:
052-LM2596R-12
MPN:
LM2596R-12
Quantity
Unit Price (ex. GST)
1 - 9
100 or above
  • 100% Original Products
  • GST Invoice
  • Earn 3% Cashback
18 people looking at this.
Technical Specifications
Brand:
HTC Korea
RoHS:
Non-Compliant
Warranty Information
Description
Datasheet
The LM2596 series of regulators are monolithic integrated circuits ideally suited for easy and convenient design of a step-down switching regulator (buck converter). All circuits of this series are capable of driving a 3.0A load with excellent line and load regulation.