LM2575GT-12 - 12V 1A 52kHz Fixed Output Step-Down Switching Regulator 5-Pin TO-220
HTC Korea
No reviews yet Write a Review
SKU:
052-LM2575GT-12
MPN:
LM2575GT-12
Quantity
Unit Price (ex. GST)
1 - 9
100 or above
  • 100% Original Products
  • GST Invoice
  • Earn 3% Cashback
11 people looking at this.
Technical Specifications
Brand:
HTC Korea
Warranty Information
Description
Datasheet
The LM2575 series are monolithic ICs designed for a step-down DC/DC converter, capable of driving 1A load without an additional transistor. It saves a board space. The external shutdown function is controlled by a logic level and then the circuit comes into the standby mode. The internal compensation makes the feedback control with good line and load regulation characteristics without an external design.