Gas Discharge Tube - 3kA 90V 2 Electrode SMD - 2RK090M-4
Yageo
No reviews yet Write a Review
SKU:
039-2RK090M-4
MPN:
2RK090M-4
Quantity
Unit Price (ex. GST)
1 - 9
100 or above
  • 100% Original Products
  • GST Invoice
  • Earn 3% Cashback
17 people looking at this.
Technical Specifications
Brand:
Yageo
Termination Style:
SMD/SMT
Series:
2R-4
Peak Pulse Current:
3 kA
DC Sparkover:
90 V
Number of Electrodes:
2
Description
Features
  • Provide ultra-fast response to surge voltage from slow-rising surge of 100V/s to rapid-rising surge of 1KV/μs
  • Stable breakdown voltage
  • High insulation resistance
  • Low capacitance (≤1pF)
  • High holdover voltage
  • Large absorbing transient current capability
  • Micro-Gap Design
  • Size: 4.2mm*4.0mm
  • Storage and operating temperature: -40℃ ~ +85℃