BZX79-C2V4,113 - Zener Diode 2.4V 400mW ALF2 Through Hole DO-35-2
Nexperia
No reviews yet Write a Review
SKU:
156-BZX79-C2V4113
MPN:
BZX79-C2V4,113
Quantity
Unit Price (ex. GST)
1 - 9
100 or above
BZX79 C2V4 113 is a 2.4V zener diode with 400mW power dissipation in a DO 35 through hole package. It is suitable for low voltage regulation and overvoltage protection. View full description
  • 100% Original Products
  • GST Invoice
  • Earn 3% Cashback
22 people looking at this.
Technical Specifications
Brand:
Nexperia
Body Material:
Glass
Contact Plating:
Tin
Number Of Pins:
2
Number of Terminals:
2
Impedance:
100 Ohm
Max Operating Temperature:
200 C
Max Power Dissipation:
500 mW
Min Operating Temperature:
-65 C
Number of Elements:
1
Peak Reverse Current:
50 uA
Polarity:
Unidirectional
Reference Voltage:
2.4 V
Reverse Standoff Voltage:
1 V
Voltage Tolerance:
5 %
Zener Current:
5 mA