BZX384-B33,115 - Zener Diode 33V 300mW Surface Mount SOD-323
Nexperia
No reviews yet Write a Review
SKU:
156-BZX384-B33115
MPN:
BZX384-B33,115
Quantity
Unit Price (ex. GST)
1 - 9
100 or above
BZX384 B33 115 is a 33V zener diode with 300mW power dissipation. It is suitable for voltage regulation and overvoltage protection in compact surface mount electronic designs. View full description
  • 100% Original Products
  • GST Invoice
  • Earn 3% Cashback
8 people looking at this.
Technical Specifications
Brand:
Nexperia
Contact Plating:
Tin
Number of Pins:
2
Number of Terminals:
2
Number of Terminals:
80 Ohm
Max Operating Temperature:
150 C
Max Power Dissipation:
300 mW
Min Operating Temperature:
-65 C
Number of Elements:
1
Peak Reverse Current:
50 nA
Polarity:
Unidirectional
Reference Voltage:
33 V
Reverse Standoff Voltage:
23.1 V
Voltage Tolerance:
2 %
Zener Current:
2 mA