ATTINY25-20PU - picoPower 8-bit AVR RISC Microcontroller 2KB Flash 8-Pin PDIP
Microchip Technology
No reviews yet Write a Review
SKU:
024-ATTINY25-20PU
MPN:
ATTINY25-20PU
  • 100% Original Products
  • GST Invoice
  • Earn 3% Cashback
15 people looking at this.
Technical Specifications
Brand:
Microchip Technology
Case/Package:
PDIP
Contact Plating:
Tin
Mount:
Through Hole
Number of Pins:
8
Access Time:
20 us
Core Architecture:
AVR
Data Bus Width:
8 b
Frequency:
20 MHz
Interface:
SPI
Max Frequency:
20 MHz
Max Operating Temperature:
85 C
Max Supply Voltage:
5.5 V
Memory Size:
2 kB
Memory Type:
FLASH
Min Operating Temperature:
-40 C
Min Supply Voltage:
2.7 V
Number of ADC Channels:
4
Number of I/Os:
6
Number of I2C Channels:
1
Number of PWM Channels:
6
Number of Programmable I/O:
Number of SPI Channels:
1
Number of Timers/Counters:
2
Number of UART Channels:
Oscillator Type:
Internal
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset , POR , PWM , WDT
RAM Size:
128 B
Watchdog Timer:
Yes
Height:
0.195 inch
Length:
10.16 mm
Width:
0.28 inch