ATMEGA16A-AU - 8-bit CMOS AVR RISC Microcontroller 16KB Flash 44-Pin TQFP
Microchip Technology
No reviews yet Write a Review
SKU:
024-ATMEGA16A-AU
MPN:
ATMEGA16A-AU
  • 100% Original Products
  • GST Invoice
  • Earn 3% Cashback
22 people looking at this.
Technical Specifications
Brand:
Microchip Technology
Case/Package:
TQFP
Contact Plating:
Tin
Mount:
Surface Mount
Number of Pins:
44
Core Architecture:
AVR
Data Bus Width:
8 b
Density:
16 kB
Frequency:
16 MHz
Interface:
I2C , SPI , UART , USART , 2-Wire
Max Frequency:
16 MHz
Max Operating Temperature:
85 C
Max Supply Voltage:
5.5 V
Memory Size:
16 kB
Memory Type:
FLASH
Min Operating Temperature:
-40 C
Min Supply Voltage:
2.7 V
Number of ADC Channels:
8
Number of I/Os:
32
Number of I2C Channels:
1
Number of PWM Channels:
4
Number of Programmable I/O:
32
Number of SPI Channels:
1
Number of Timers/Counters:
3
Oscillator Type:
Internal
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset , POR , PWM , WDT
RAM Size:
1 kB
Termination:
SMD/SMT
Watchdog Timer:
Yes
Height:
1.05 mm
Length:
10 mm
Width:
10 mm
Lead Free:
Lead Free
REACH SVHC:
No SVHC
Radiation Hardening:
No
RoHS:
Non-Compliant
Warranty Information
Description
Datasheet
Featuring a 44-pin TQFP package, this microcontroller is compact yet versatile, making it suitable for a wide range of applications. Its small form factor allows for easy integration into your designs, while the 44 pins offer a sufficient number of input/output options to connect to various peripheral devices.