AMS1117-3.3 - 3.3V 1A Fixed Output LDO Linear Voltage Regulator 4-Pin SOT-223
Advanced Monolithic Systems
No reviews yet Write a Review
SKU:
043-AMS1117-3.3
MPN:
AMS1117-3.3
The AMS1117-3.3 is a 3.3V 1A LDO voltage regulator from Advanced Monolithic Systems. It efficiently regulates voltage for electronic circuits, ensuring a stable and reliable power supply for various applications. View full description
  • 100% Original Products
  • GST Invoice
  • Earn 3% Cashback
3 people looking at this.
Technical Specifications
Brand:
Advanced Monolithic Systems
RoHS:
Compliant
Number of Pins:
4
Max Input Voltage:
15 V
Case/Package:
SOT-223
Max Operating Temperature:
125 C
Min Operating Temperature:
-40 C
Output Voltage:
3.3 V
Output Current:
1 A
Warranty Information
Description
AMS1117-3.3 is a cost effective, low dropout (LDO) Voltage Regulator designed to provide current up to 1 amp. The maximum input voltage it can support is 15V.