1 pF 50V 0805 C0G SMD Multilayer Ceramic Capacitors - TCC0805COG1R0C500BT CCTC
CCTC
No reviews yet Write a Review
SKU:
166-TCC0805COG1R0C500BT
MPN:
TCC0805COG1R0C500BT
Full Reel:
4000 (order in multiples of this to receive standard manufacturer packaging)
Quantity
Unit Price (ex. GST)
1 - 9
4000 or above
  • 100% Original Products
  • GST Invoice
  • Earn 3% Cashback
Sale • Save 9%
13 people looking at this.
Technical Specifications
Brand:
CCTC
Capacitance:
1 pF
Case/Package:
0805
Voltage Rating:
50 V
Mount:
Surface Mount
Composition:
Ceramic
Dielectric:
C0G
Tolerance:
0.25 pF
Full Reel Size:
4000
Warranty Information
Description
1pF, 50V, 0.25pF, COG, 0805 Multi-layer Ceramic Capacitor
Key Features
  • Size: 0805 (2012)
  • Dielectric: COG
  • Capacitance: 1pF
  • Tolerance: +-0.25pF
  • Rated Voltage: 50V